ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
Київського національного університету імені Тараса Шевченка


Астрометрії та малих тіл Сонячної системи відділ Астрометрії та малих тіл Сонячної системи відділ

У відділі виконуються астрометричні дослідження, які почали розвиватися з моменту утворення КАО. Ці дослідження стосуються вивчення форми, просторових координат та характеру руху небесних тіл. КАО широко відома своїми меридіанними спостереженнями (В.І.Фабриціус, В.К. Дрофа, В.В Тельнюк-Адамчук, М.Я.Чернега), створенням зоряних каталогів (М.П. Диченко, В.В Тельнюк-Адамчук, М.Я.Чернега, О.А. Молотай), дослідженнями інструментів (А.А.Гориня, М.Я.Чернега), спостереженнями штучних супутників (О.К. Осипов) та покрить зір Місяцем. Зараз у відділі астрометрії ведуться дослідження, які багато в чому зберігають традиційні напрямки досліджень, але виконуються на новому рівні. В сучас. астрометрії широко використовуються нові інструментальна база і методи отримання результатів для досягнення максимальної точності просторових характеристик небесних об’єктів. У відділі проводиться робота в кооперації з ГАО НАН України по фотометричним і позиційним спостереженням слабких зір в біляекваторіальній зоні з меридіанним кругом нового покоління МАК (С.І. Касьян, М.І. Буромський). В результаті створено дві версії каталогу KMAC1 зір в околі радіоджерел. Проводяться спостереження покрить зір для покращення теорій руху і форми крайової зони Місяця (В. В. Клещонок, Л. В. Казанцева, М. І. Буромський, О.В. Данільцев). Періодично влаштовуються експедиції для вивчення глобальних варіацій діаметра Сонця під час сонячних затемнень за допомогою розроблених співробітниками відділу експедиційних елетрофотометрів (В.О. Данилевський). Регулярно проводяться спостереження астероїдів і комет на телескопі АЗТ-8 позаміської спостережної станції Лісники (О. Р. Баранський). Для спостережень покрить створено новий телевіз. комплекс «Спалах», який дозолив значно підвищити точність і об’єктивність визначення моментів покрить і має можливість виявляти тісні подвійні зорі (В. В. Клещонок, М. І. Буромський). Проведена модернізація телескопів станції Лісники. Співробітники відділу (В. В. Клещонок, М.І. Буромський, В. О. Данилевський) брали участь спільно з ГАО НАН України у розробці і створенні Інтернет телескопа UNIT для фотометричних і позиційних досліджень небесних тіл. Зараз телескоп знаходиться у тестовій експлуатації. Новий сучас. напрямок астроном. досліджень - астрофізика високих енергій - розвивається у відділі астрометрії на основі створеної у 2006 віртуальної рентгенівської та гамма-обсерваторії (проект ВІРГО), у якій опрацьовуються дані косм. місій у жорсткому діапазоні випромінювання (Б.І. Гнатик, І.О. Тележинський, О.Р. Баранський). На базі таких досліджень за даними спостереження сучас. косм. місій (INTEGRAL, XMM-Newton) побудовані криві блиску активних ядер галактик (АЯГ) у рентгенівському діапазоні. Зараз у відділі працюють 1 д-р та 5 кандидат фізико-математичних наук.<i> В.В.Клещонок</i>

Буромський Микола Іванович

  • Останні зміни:
17.06.1956

Місце народження: смт Згурівка Київ. обл..
Остання займана посада: Провідний інженер.
Закінчив Москов. ін-т інженерів геодезії, аерофотозйомки і картографії, за спеціальністю прикладна геодезія (1985). Астроном-геодезист. Працює в Астрономічній обсерваторії з 1982.

Читати далі >Казанцев Анатолій Михайлович

  • Останні зміни:
21.02.1951

Місце народження: с. Ладан, Прилуцького р-ну Чернігів. обл..
Науковий ступінь: кандидат фізико-математичних наук.
Наукове звання: c.н.с..
Остання займана посада: Співробітник музею АО.
Закінчив 1976 фізичний ф-т, каф. астрономії (сучас. назва астрономії та фізики космосу) Київ. ун-ту. Працює в Астрономічній обсерваторії з 1976. Автор понад 100 наук. праць.

Читати далі >Казанцева Лілія Вікторівна

  • Останні зміни:
30.11.1958

Місце народження: смт. Новотроїцьке Волноваського р-ну Донец. обл..
Науковий ступінь: кандидат фізико-математичних наук.
Закінчила 1982 фізичний ф-т Київ. ун-ту. В Астрономічній обсерваторії з 1982: інженер-спостерігач станції оптичних спостережень штучних супутників Землі; інженер-програміст, мол. наук. співроб., наук. співроб. відділу астрометрії.

Читати далі >Клещонок Валерій Володимирович

  • Останні зміни:
07.09.1959

Місце народження: м. Євпаторія, АР Крим.
Науковий ступінь: кандидат фізико-математичних наук.
Наукове звання: с.н.с..
Остання займана посада: завідувач відділу.
Закінчив 1981 каф. астрономії (сучас. назва астрономії та фізики космосу), 1984 асп-ру Київ. ун-ту. Автор бл. 80 наук. публікацій.

Читати далі >Козак Павло Миколайович

  • Останні зміни:
05.08.1969

Місце народження: с. Бистрик, Ружин. р-ну Житомир. обл..
Науковий ступінь: кандидат фізико-математичних наук.
Наукове звання: c.н.с..
Остання займана посада: с.н.с..
Закінчив 1992 фізичний ф-т, 1997 асп-ру Київ. ун-ту. В Астрономічній обсерваторії з 1992 р. Автор та співавтор 45 наук. публікацій.

Читати далі >Кравцов Федір Іванович

  • Останні зміни:
03.01.1947

Місце народження: с. Ганусівка Ново-Псков. р-ну Луган. обл..
Науковий ступінь: кандидат фізико-математичних наук.
Остання займана посада: провідний інженер.
Закінчив 1972 каф. астрономії (сучас. назва астрономії та фізики космосу) Київ. ун-ту, у 1972 – 87 на каф. астрономії, з 1988 в Астрономічній обсерваторії. Асттрофізик. Автор понад 60 наук. праць.

Читати далі >Лук’яник Ігор Васильович

  • Останні зміни:
23.02.1971

Місце народження: м. Христинівка Черкас. обл..
Науковий ступінь: кандидат фізико-математичних наук.
Остання займана посада: заступник директора.
Закінчив 1993 фізичний ф-т, 2000 асп-ру Київ. ун-ту. Працює в Астрономічній обсерваторії з 1993 р. Автор бл. 80 наук. праць.

Читати далі >Тарануха Юрій Григорович

  • Останні зміни:
06.05.1951

Місце народження: с. Варва Варвин. р-ну Чернігів. обл..
Науковий ступінь: кандидат фізико-математичних наук.
Закінчив 1974 фіз. ф-т Київ. ун-ту за спеціальністю оптичні прилади та спектроскопія. У Київ. ун-ті з 1976. Оптик, астроном. Автор 37 наук. праць.

Читати далі >Чурюмов Клим Іванович

  • Останні зміни:
19.02.1937

Місце народження: м. Миколаїв.
Науковий ступінь: доктор фізико-математичних наук.
Наукове звання: професор.
Остання займана посада: г.н.с..
Закінчив 1960 Київ. ун-т; за фахом фізик-астроном. У Київ. ун-ті з 1965 р. Автор понад 500 наук. праць та понад 1000 наук.-популярних статей.

Читати далі >
Інститути, факультети

Коледжі, ліцеї

Загальноуніверси- тетські інституції

Адміністративні та фінансові підрозділи

Громадські об’єднання

Тематичні розділи