ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Русанівський Макар Олексійович

06.08.1904- 06.07.1941

Місце народження: хутір Миколаївці, тепер Гадяцького р-ну Полтав. обл..
Науковий ступінь: кандидат філологічних наук.
Наукове звання: доцент.

Навчався на пед. курсах у м. Гадячі. Був сільським учителем. 1828 р. вступив до ХІНО. Студентом отримав відрядження на Донбас для пропаганд. роботи, з 1934 – асп. Харків. ун-ту. В Київ. ун-ті: 1935–39 – асп., 1940–41 – доцент., зав. каф. української літератури. Будучи асп., обраний деканом філологічного ф-ту. Учень професор. М. Грунського. Кандидат дис. «Шевченко і українська література першої половини ХІХ ст. До проблеми творчого формування раннього Шевченка» (1940). Читав курс лекцій з розвитку укр. л-ри І пол. ХІХ ст. Був секретарем  Шевченків. комітету КДУ по підготовці і святкуванню 125-річчя  від дня народження Т. Шевченка. Одночасно за сумісн. займався наук. роботою в Ін-ті укр. л-ри ім. Т. Шевченка АН України. Досліджував укр. л-ру і театр ХІХ ст., укр.-рос. літ. зв’язки, творчість Т.Шевченка, Марка Вовчка, М.Костомарова, М.Старицького, Панаса Мирного, П.Грабовського та ін. Дослідив творчі зв’язки Шевченка з укр. л-рою І пол. ХІХ ст. і на цій базі поставив за мету з’ясувати питання про вплив попередньої укр. літ. традиції на формування раннього Шевченка-поета. Критично розглянув розвиток літ. традиції 30–40 рр. ХІХ ст., показав спільне і відмінне у Т.Шевченка і в укр. романтиків. Став жертвою тоталітарного режиму. У ніч з 25 на 26 черв. 1941 заарештований за участь у діяльності т. зв. «антидерж. націоналістичного угруповання». Розстріляний 6 лип. 1941 р. в Лук’янівській в’язниці без суду і слідства. Реабілітований посмертно в 1956 р.

 Осн. праці:  Гідно підготуватися  до ювілею великого поета // За комуністичні кадри. 1938, 29 вересня; У Шевченківському  комітеті університету // За комуністичні кадри. 1939, 2 вересня; Шевченко і українська література І половини ХІХ сторіччя // Київський державний університет ім. Т.Г.Шевченка. Наукові записки. Збірник філол. факультету №1. Пам’яті Т.Г. Шевченка. К.,1939; Шевченко і Лєрмонтов // За радянські кадри. 1939, 15 жовт.;  Героїчна епопея (До сторіччя поеми Т.Г.Шевченка «Гайдамаки»  //Літературна  газета. 1941, 7 берез.; Шевченко і Костомаров   [Уривок із розділу дисертації]. Публікація Є. Кирилюка // Радян. літературознавство. 1970. №6.

Л-ра: Русанівський І. І знову пам'ять повертає // Слово Просвіти. 1997, №8-10;   Русанівський І. Скорботна трагедія  репресій: Пам’яті Макара Русанівського // Слово і час. 2013, №1; Боронь Олександр.  Русанівський Макар Олексійович //Шевченківська енциклопедія. У 6 томах. Т. 5. К., 2015.

Автор: В.І. Гнатенко

  • Останні зміни:
Повернутися до підрозділу >Інститути, факультети

Коледжі, ліцеї

Загальноуніверси- тетські інституції

Адміністративні та фінансові підрозділи

Громадські об’єднання

Тематичні розділи