ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
Київського національного університету імені Тараса Шевченка


Кафедра фізичного виховання та спорту Кафедра фізичного виховання та спорту

Передумовою створення підрозділу можна вважати «Справу про запровадження фізичних вправ для студентів Університету Св. Володимира (грудень 1904 – вересень 1905 року)» (ДАК, ф. 16, оп. 343, спр.182, арк. 1-22).

Розвиток фізичної культури та спорту в університеті почався з спортивного гуртка, який був заснований у 1909 році. Гурток об’єднував близько сотні студентів, що становило близько 2% від загальної кількості студентів університету. У цей період ніяких навчальних занять з фізичного виховання на жодному факультеті, звичайно не було, збільшити кількість тих, хто займався в гуртку боксом, важкою атлетикою, гімнастикою й фехтуванням, і не було можливості – адже власної спортивної бази університет не мав, і доводилось орендувати спортзал у сусідній гімназії.

І все ж гурток продовжував діяти і рости. Багато в чому допомагали йому місцеві ентузіасти, особливо – київські лікарі В.Крамаренко і О.Анохін, послідовники й однодумці вітчизняного теоретика і практика фізичного виховання професора П. Ф. Лесгафта. Невдовзі тут почали культивувати також веслування, легку атлетику, боротьбу і ковзанярський спорт. Дедалі частіше влаштовувалися студентські змагання за участю кращих спортсменів університету та політехнічного інституту.

Невдовзі після того, як у 1920 р. Університет був реорганізований у Вищий інститут народної освіти, розгорнулася цілеспрямована фізкультурно-спортивна робота. Був, зокрема, організований спортивний клуб, в якому сотні студентів займалися волейболом, гімнастикою, лижним і стрілецьким спортом, тенісом, шахами, шашками тощо.

На початку 30-х років фізичне виховання було впроваджене як обов’язковий предмет в усіх вузах України. Це разом із новоствореним комплексом «Готовий до праці та оборони СРСР» забезпечило швидке піднесення фізкультури і спорту в університеті.

У 1933–34 навчальному році почала діяти кафедра фізвиховання, на якій спочатку працювало 10 викладачів. Через рік 56 студентів КДУ взяли участь у Всесоюзній студентській спартакіаді. На той час в університетських спортивних секціях тренувалося вже 1300 чоловік. Невдовзі після січня 1944 р., коли Університет відновив роботу, почали діяти й кафедра фізвиховання та спортивний клуб. Одним з перших завідувачів кафедрою був старший викладач Олексій Ледовський.

З кінця 1949 року кафедра фізвиховання перейшла на спеціалізацію зі спортивної й художньої гімнастики, легкої атлетики, плавання, баскетболу, лижних гонок. Водночас продовжували діяти секції з 13 видів спорту, а також було організовано заняття зі студентами з ослабленим здоров’ям. Ці заходи й стали тим фундаментом, на якому в 50-ті роки зросла масовість фізкультури і слава кращих спортсменів КДУ.

З 1958 року почав функціонувати один з перших у вузах України спортивно-оздоровчий табір «Мрія», обладнаний силами самих студентів, викладачів і співробітників Університету. Відтоді щороку тут оздоровлюється, гартується і вдосконалюється в спорті близько 1400 чоловік.

Найбільшою спортивною новобудовою в університеті є спортивний комплекс, який вступив до ладу на початку 1974 року. До послуг університетських любителів спорту плавальний басейн, ігровий зал, зали для занять спортивною й художньою гімнастикою, боксом, важкою атлетикою, загальною фізичною підготовкою. Водночас біля студмістечка в районі вулиці Ломоносова почали діяти численні ігрові майданчики.

На 1 січня 2014 р. на кафедрі фізичного виховання та спорту працює 38 – науково-педагогічних працівників, з них: 1 – професор, 14 – старших викладачів та 23 – викладачі.

В основу навчально-виховного процесу закладено системний характер освіти, виховання і професійної підготовки майбутніх фахівців, у яких проявляється цілісність формування світогляду, трудового, фізичного, морального, естетичного та інших видів виховання. Це пов’язано з формуванням здорового способу життя студентської молоді, що передбачає оптимізацію режиму праці та відпочинку студентів, організацію їхньої рухової активності. проведення гігієнічних і за гартувальних заходів, профілактику шкідливих звичок і психофізичну регуляцію організму.

За 1997–2012 рр. співробітниками кафедри опубліковано 1 монографію (Косенко А.Ф., Кочергіна Т.І. Психологічне забезпечення психічного і фізичного здоров’я. Київ, 2002), 1 підручник (Косенко А.Ф., Кочергіна Т.І. Психологічне забезпечення психічного і фізичного здоров’я. Київ, 2002), 28 методичних брошур, понад 70 статей у збірках наукових праць, періодичних виданнях та матеріалах конференцій. Г. Красовська

Кочергіна Тетяна Іванівна

  • Останні зміни:
26.04.1956

Місце народження: смт Овідіополь Одеської області.
Остання займана посада: завідувач кафедри.
Спортивну кар’єру розпочала в спортивному товаристві “Спартак” у 1970 році. У складі жіночої гандбольної команди “Спартак” вона стала багаторазо-вою чемпіонкою СРСР та УРСР, дворазовою олімпійською чемпіонкою, за-служеним майстром спорту. В 1982 році закінчила Київський інститут фізич-ного виховання та спорту, за спеціальністю – викладач фізичного виховання і спорту. Т.І.Кочергіна працює в університеті з 1988 року і понині. На кафедрі фізичного виховання і спорту Київського національного університету працю-вала на посадах викладача кафедри з 1988 року; старшого викладача кафед-ри з 1989 року; завідувачем кафедри з 1994 року.

Читати далі >
Інститути, факультети

Коледжі, ліцеї

Загальноуніверси- тетські інституції

Адміністративні та фінансові підрозділи

Громадські об’єднання

Тематичні розділи