ЕНЦИКЛОПЕДІЯ
Київського національного університету імені Тараса Шевченка


Український фізико-математичний ліцей Український фізико-математичний ліцей

Був створений 01.10.1963 відповідно до постанов ради міністрів СРСР № 905 від 23.08.1963 та № 1113 від 28.09.1963 як Республіканська спеціалізована школа-інтернат фізико-математичного профілю (РСШІФМП) за адресою: м. Київ, вул. акад. Заболотного, 18. Це була одна з шкіл такого профілю, створених при чотирьох провідних універститетах СРСР — Московському, Новосибірському, Ленінградському та Київському. Всі ці школи виникли завдяки ініціативі академіка АН ССР О.М. Колмогорова. Створенню РСШІФМП в м. Києві активно сприяли видатний український вчений, академік В.М. Глушков та викладачі фізичного (проф. О.А. Шишловський, доц. О.М. Борбат) і механіко-математичного (проф. Л.А. Калужнін, проф. М.І. Кованцов) факультів Київського університету.
У 1992 в незалежній Україні на базі РСШІФМП був створений Український фізико-математичний ліцей (УФМЛ). Згідно з постановою кабінету міністрів України від 21.07.1992 року № 407 УФМЛ отримує подвійне підпорядкування — МОН України та Київського університету. В той же час було завершено будівництво нового приміщення на просп. Акад. Глушкова, 6, у якому УФМЛ працює й нині. 26 листопада 2012 року — згідно наказу Міністерства освіти, молоді та спорту України від 21.11.2012 року № 1312 та наказу ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка № 951-32 від 26.11.2012 року Український фізико-математичний ліцей Київського національного університету імені Тараса Шевченка був реорганізований як структурний підрозділ університету.
У складі ліцею 2 кафедри (фізики, математики) та 6 методичних об’єднань учителів (іноземної мови, філологів та істориків, учителів географії, хімії та біології, учителів фізичної культури, учителів інформатики, вихователів), а також психологічна служба та медичний пункт.
Станом на січень 2014 року в УФМЛ працює колектив з 58 учителів та 26 вихователів. Серед них: 1 доктор> фізико-математичних наук, професор кафедри обчислювальної математики Київського університету Номіровський Дмитро Анатолійович, 16 кандидатів наук (Анікушин Андрій Валерійович, Верба Валентина Вікторівна, Горкавенко Володимир Миколайович, Грінченко Ольга Анатолієвна, Засєдка Людмила Миколаївна, Кипоренко Оксана Яківна, Латишенко Людмила Анатоліївна, Лукаш Катерина Василівна, Радченко Дмитро Сергійович, Решетнік Євдокія Миколаївна, Рубцова Ірина Львівна, Салівон Георгій Іванович, Семеновська Наталія Вікторівна, Ставровський Андрій Борисович, Шинкаренко Віктор Костянтинович, Якубовський Дмитро Анатолійович); 14 співробітників отримали почесне звання «Заслуженого вчителя України» (математики — Дяченко Галина Микитівна, Номіровський Дмитро Анатолійович, Савченко Леонід Миронович; фізики — Засєдка Людмила Миколаївна, Іванова Наталія Григорівна, Манжара Ганна Степанівна, Петрусь Ірина Анатоліївна, Приходько Сергій Іванович, Рубцова Ірина Львівна, Салівон Георгій Іванович, Шевчук Олександр Григорович; інформатики — Скляр Ірина Вільївна, Федорів Любомир Атанасійович; хімії – Перешивана Лариса Михайлівна) та п’ятеро — орден «За заслуги» (Номіровський Дмитро Анатолійович, Приходько Сергій Іванович, Савченко Леонід Миронович, Салівон Георгій Іванович, Скляр Ірина Вільївна). До викладацької діяльності в ліцеї залучаються провідні викладачі та вчені Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Одним із основних завдань сьогоденної діяльності УФМЛ є пошук і цілеспрямований відбір учнів в Україні, які виявили здібності до вивчення природничих наук. У ліцеї запроваджено поглиблене вивчення математики, фізики, хімії та інформатики.
В УФМЛ навчається близько 300 учнів, більша частина з яких не є киянами. Учні забезпечуються безкоштовним п’ятиразовим харчуванням та проживанням у гуртожитку. Навчання відбувається з 9 по 11 клас. Важливою також є сама система організації навчального процесу: у класах в середньому по 20 учнів, на уроках з окремих предметів відбувається поділ на підгрупи; у другій половині дня налагоджена розгалужена система факультативних занять та факультативів.
За 50-річну історію ліцею його учні здобули 86 медалей на Міжнародних учнівських олімпіадах з фізики, астрономії, математики, інформатики та хімії, а також близько ста призових місць на Всесоюзних учнівських олімпіадах СРСР з фізики та математики. Команди ліцеїстів беруть участь у різних інтелектуальних змаганнях, зокрема у Турнірах юних фізиків, математиків, інформатиків, хіміків, Турнірі Чемпіонів тощо. На сьогодні УФМЛ є єдиним навчальним закладом України, який щороку виставляє команду з фізиків, математиків та інформатиків для участі у Міжнародній Жаутиківській олімпіаді з фізики, математики та інформатики. Команда УФМЛ впевнено входить у число призерів цієї олімпіади разом зі своїми побратимами – командами новосибірського, московського та колишнього ленінградського ліцеїв.
За роки існування ліцею було випущено 5324 учнів. Серед випускників закладу – 6 академіків та членів-кореспондентів національних академій наук України та Росії, понад 50 докторів та 600 кандидатів наук. Близько 1,5 тисяч вихованців УФМЛ працюють у системі НАН України та МОН України, є викладачами Київського університету або ж працюють у різних галузях науки та виробництвава, освіти та бізнесу в усіх куточках земної кулі. 100% випускників ліцею щороку вступають до вищих навчальних закладів України та зарубіжжя, біля 80% учнів стають студентами Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Детальнішу інформацію можна отримати на сайті УФМЛ http://www.upml.univ.kiev.ua/

Інститути, факультети

Коледжі, ліцеї

Загальноуніверси- тетські інституції

Адміністративні та фінансові підрозділи

Громадські об’єднання

Тематичні розділи