Карпенко Віталій Опанасович

03.03.1941

Науковий ступінь: кандидат філологічних наук.
Наукове звання: професор.

Габілітований доктор суспільно-економ. наук Українського Вільного Університету (Мюнхен, ФРН), академік Міжнар. Української академії оригінальних ідей. Закінчив факультет журналістики Київського університету (1966), Академію суспільних наук, м. Москва (1979), Український вільний університет, м. Мюнхен, Німеччина (1998). Кандидат дис. «Людина і природа в сучасній радянській прозі (соціальні, моральні та естетичні аспекти)» (1979), докт. дис. «Вечірній Київ» у контексті національної преси в Україні й діаспорі в боротьбі за незалежність України», УВУ (1998, м. Мюнхен, ФРН), габілітація 2005. У Київському університеті: 1986–98 викладач, старший викладач, доцент, 1998–2008 професор кафедри видавничої справи та редагування Інституту журналістики. Сфера наукових інтересів: теорія і практика журналістики, проблеми журналістської творчості, редакторська майстерність; проблеми інформаційного простору та інформаційної політики. Член Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України, Президії Національної Ради Конгресу укр. інтелігенції; очолював Київське відділення Конгресу укр. інтелігенції. Голова Укр. асоціації нац.-дем. преси та президент Асоціації світ. укр. преси. Депутат Київради двох скликань та ВР України 1-го (12-го) скликання. Засл. журналіст України (1992). Лауреат премії ім. Івана Огієнка (2002). Нагороджений орденами «За заслуги» ІІІ ступеня (2007); Св. Рівноапостольного князя Володимира Великого ІІІ ступеня (1998), Христа-Спасителя (2001), Почесною Грамотою Верховної Ради України (2011); медалями: «Ветеран праці» (1984), «Будівничий України» Всеукраїнського товариства української мови «Просвіта» ім. Тараса Шевченка (1999), «Знаком пошани» Київради (2001). Опублікував 40 книг: підручників та посібників з журналістики, художньо-документальної прози, публіцистики, літературної критики, зокрема: Джерело життя і краси: Проблеми природи, людини, моральності в сучасній радянській прозі. Монографія. К., 1983; Інформаційна політика та безпека: Підручник. К., 2006; Основи редакторської майстерності. Теорія, методика, практика: Підручник. К., 2007; Журналістська творчість; Журналістська творчість. Теоретично-методичні та практичні засади / Підручник. К., 2012. Теоретично-методичні засади. Підручник. К., 2007; Журналістика: основи професіональної комунікації / Навч. посіб. К., 2002; Преса і незалежність України. Практика медіа-політики 1988–1998 рр. / Навчальний посібник. К., 2003; Журналістика: Вступ до фаху: Навч. посіб. К., 2011. Література: Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Шляхами успіху. К., 2008; Олена Лебедєва-Гулей. Редактор, публіцист, науковець Віталій Карпенко. Бібліографічні матеріали та покажчик, К., 2008; Москаленко А. Публіцистика: глибока оранка. Роздуми над творчістю Віталія Карпенка // Молодь України. 1999, 19 січня.